هاسکینسون: پروژه NXT تقریبا اتریوم را از بازی خارج کرده بود

چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، بنیان‌گذار کاردانو (ADA)، اخیراً پروژه‌ای در حوزه ارزهای دیجیتا

توسط مدیر سایت در 30 خرداد 1403

چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، بنیان‌گذار کاردانو (ADA)، اخیراً پروژه‌ای در حوزه ارزهای دیجیتال را معرفی کرد که در مراحل اولیه توسعه تقریباً اتریوم (ETH) را تحت‌الشعاع قرار داده بود. این افشاگری پس از آن صورت گرفت که هاسکینسون درباره بزرگ‌ترین ترس خود در دوران مدیرعاملی اتریوم صحبت کرد.

هاسکینسون: پروژه NXT تقریبا اتریوم را از بازی خارج کرده بود

چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، بنیان‌گذار کاردانو (ADA)، اخیراً پروژه‌ای در حوزه ارزهای دیجیتال را معرفی کرد که در مراحل اولیه توسعه تقریباً اتریوم (ETH) را تحت‌الشعاع قرار داده بود. این افشاگری پس از آن صورت گرفت که هاسکینسون درباره بزرگ‌ترین ترس خود در دوران مدیرعاملی اتریوم صحبت کرد.

پروژه ارز دیجیتالی که تقریباً اتریوم را تحت‌الشعاع قرار داد

هاسکینسون در مصاحبه‌ای با Altcoin Daily، از NXT به عنوان پروژه‌ای نام برد که می‌توانست در مراحل اولیه، اتریوم را از میدان به در کند. او گفت زمانی که بین سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ مدیر عامل اتریوم بوده  است، پروژه NXT در میان سایر ارزهای دیجیتال بیشترین ترس را در او ایجاد کرده بود.

او توضیح داد که از این پروژه ارز دیجیتال ترسیده بود زیرا به طور ناگهانی ظاهر شد و در کمتر از سه ماه به رشد چشمگیری دست یافت. او اشاره کرد که NXT بر پایه زبان برنامه‌نویسی جاوا ساخته شده بود و یک جامعه بسیار فعال و متعهد داشت. هاسکینسون افزود که NXT ویژگی‌های جدیدی به محصولات خود اضافه می‌کرد و دارایی‌هایی داشت که توسط کاربران ایجاد شده بود.

در این رابطه بخوانید‌ : چگونه ارز دیجیتال را در کیف پول های نرم افزاری ذخیره کنیم؟

جالب است که NXT در آن زمان از الگوریتم اثبات سهام (Proof-of-Stake) استفاده می‌کرد، در حالی که اتریوم هنوز از الگوریتم اثبات کار (Proof-of-Work) بهره می‌برد. همچنین، NXT برنامه‌هایی برای اجرای قراردادهای هوشمند در شبکه خود داشت. بنیان‌گذار کاردانو با تعجب از رشد سریع NXT، گفت که آن‌ها “در حال حرکت” بودند و “خیلی سریع پیش می‌رفتند”. با این حال، اوضاع برای NXT خوب پیش نرفت و هاسکینسون عواملی را ذکر کرد که به اعتقاد او منجر به سقوط این پروژه شد.

هاسکینسون ادعا کرد که توزیع توکن‌های NXT خیلی خوب نبود، هرچند سریعاً اضافه کرد که این مشکل قابل حل بود. او گفت که مسئله “مهم‌تری” که اسن پروژه را “نابود” کرد، نبود یک سیستم حکمرانی مناسب بود. این مشکل باعث شد که تیم NXT از هم بپاشد و به چندین پروژه جدید تقسیم شود.

هاسکینسون اظهار کرد که اگر NXT سیستم حکمرانی مناسبی داشته بود، اکنون اتریوم “وجود نمی‌داشت”. او افزود که NXT می‌توانست همه را مجذوب خود کند زیرا این پروژه جذاب، جدید و دارای فناوری جالبی بود.

سیستم حکمرانی اهمیت بسیاری دارد

بعد از توضیح عواملی که به سقوط NXT منجر شد، هاسکینسون به اهمیت حکمرانی در اکوسیستم ارزهای دیجیتال بیشتر تأکید کرد و گفت که این مسئله “تفاوت اصلی بین موفقیت یا شکست یک پروژه است.” وی افزود که حکمرانی نامناسب می‌تواند یک پروژه را نابود کند و به عنوان مثال اشاره کرد که چگونه حکمرانی ضعیف باعث عقب ماندن مایکروسافت نسبت به گوگل، اپل و فیسبوک شده است.

جالب است که هاسکینسون همچنین به حکمرانی غیرمتمرکز اشاره کرد و اظهار کرد که این روش بهتری برای اداره اکوسیستم ارزهای دیجیتال است، زیرا این امکان را فراهم می‌کند که همه افراد بتوانند دخالت داشته باشند و این باعث بهبود اجرای امور می‌شود. وی اعلام کرد که این هدفی است که آن‌ها در کاردانو در پی تحقق آن هستند و این دلیلی است که کاردانو را از سایر پروژه‌ها متمایز می‌ کند.

کاردانو در حال آماده‌سازی برای انجام هارد فورک چانگ است که باعث شروع دوره ولتر (Voltaire) خواهد شد و این دوره تمرکز بیشتری بر حکمرانی غیرمتمرکز دارد. پس از این به‌روزرسانی شبکه، اکوسیستم کاردانو به‌طور کامل تحت حمایت جامعه قرار خواهد گرفت. هاسکینسون با افتخار اعلام کرده که ولتر به عنوان “پیشرفته‌ترین سیستم حکمرانی بلاکچین” شناخته خواهد شد.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

منبع : https://nipoto.com/mag/cardano-founder-reveals-the-crypto-project-that-almost-overshadowed-ethereum

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن